BLS305K901H232
DigiKey Part Number
338-BLS305K901H232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS305K901H232
Description
3UF 900VDC 32X24X14MM LS=27.5
Detailed Description
3 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)
0.976" (24.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Features
85C/85% Humidity
ESR (Equivalent Series Resistance)
13.1 mOhms