BLS156K451H262
DigiKey Part Number
338-BLS156K451H262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLS156K451H262
Description
15UF 450VDC 32X30X16MM LS=27.5
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.630" W (32.00mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.213" (30.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.9 mOhms