ATB106M050D058
DigiKey Part Number
1572-ATB106M050D058TR-ND - Tape & Reel (TR)
1572-ATB106M050D058CT-ND - Cut Tape (CT)
1572-ATB106M050D058DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATB106M050D058
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 19.89Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
59.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.52 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.236" L x 0.217" W (6.00mm x 5.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.89Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C