AFK475M63C12T-F
DigiKey Part Number
338-2194-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2194-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2194-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK475M63C12T-F
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Detailed Description
4.7 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
37.5 mA @ 120 Hz
Impedance
3 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C