AFK226M16C12T-F
DigiKey Part Number
338-2160-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK226M16C12T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
700 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C