AFC107M35G24T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 58,788
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3,322
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
In Stock: 444
Upgrade
Rubycon
In Stock: 487
Rubycon
In Stock: 684
Panasonic Industry
Chemi-Con
KEMET
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC107M35G24T-F
DigiKey Part Number
AFC107M35G24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC107M35G24T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
502.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
200 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C