381LX471M100H012
DigiKey Part Number
338-4353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX471M100H012
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C