381LX223M025K452
DigiKey Part Number
338-2534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX223M025K452
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.9 A @ 20 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C