29280B272JO0
DigiKey Part Number
338-3369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
29280B272JO0
Description
CAP MICA 2700PF 5% 8KV DISK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 pF Mica Capacitor 8 kV Disk, Metal Fitting - Threaded
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Requires Holder
Packaging
Bulk
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Part Status
Active
Features
General Purpose
Capacitance
2700 pF
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
2.562" (65.07mm)
Voltage - Rated
8 kV