225P15391WD3
DigiKey Part Number
338-3403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
225P15391WD3
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 70V 100V Polyester Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
225P15391WD3 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.700" L x 0.252" W (17.78mm x 6.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
70V
Lead Spacing
0.375" (9.52mm)
Voltage Rating - DC
100V