106CKE400M
DigiKey Part Number
1572-1283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106CKE400M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33.16Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
73 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
131.4 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33.16Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C