Image for 101X663U050DF2B is not available
101X663U050DF2B
DigiKey Part Number
338-101X663U050DF2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101X663U050DF2B
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
66 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.687" (144.45mm)
Tolerance
-10%, +75%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C