TV04A240J-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3,682
Datasheet
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
38.9V Clamp 10.28A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
DO-214AC, SMA
TV04A240J-HF
DigiKey Part Number
TV04A240J-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV04A240J-HF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV04A240J-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.28A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V