CZRUR52C5V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 51,165
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 20,189
Datasheet
Zener Diode 5.1 V 150 mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F
CZRUR52C5V1
DigiKey Part Number
CZRUR52C5V1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRUR52C5V1
Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRUR52C5V1 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 800 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
150 mW