XAL1010-682MED
DigiKey Part Number
2457-XAL1010-682MED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XAL1010-682MED
Description
FIXED IND 6.8UH 14A 8.9 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 14 A 8.9mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XAL1010-682MED Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.445" L x 0.394" W (11.30mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
21.8A