PFL1609-681MEW
DigiKey Part Number
2457-PFL1609-681MEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFL1609-681MEW
Description
FIXED IND 680NH 1.1A 170 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
680 nH Shielded Molded Inductor 1.1 A 170mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFL1609-681MEW Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
520MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.071" L x 0.042" W (1.80mm x 1.07mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.038" (0.97mm)
Current - Saturation (Isat)
610mA