0603DC-12NXJRW
DigiKey Part Number
2457-0603DC-12NXJRW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603DC-12NXJRW
Description
FIXED IND 12NH 2.17A 65 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
12 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.17 A 65mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
94 @ 900MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.9GHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)