3220-40-0300-00-TR
DigiKey Part Number
1175-2648-2-ND - Tape & Reel (TR)
1175-2648-1-ND - Cut Tape (CT)
1175-2648-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3220-40-0300-00-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
Category
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A