3210-10-003-12-00-TR
DigiKey Part Number
1175-3210-10-003-12-00-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1175-3210-10-003-12-00-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1175-3210-10-003-12-00-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3210-10-003-12-00-TR
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.050" (1.27mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A