1430-22-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN495G-500-ND
1175-1430-22-1-0500-007-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1430-22-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - 22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" Green 300V
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1430
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 500 Feet
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in CAD
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG BLK 500'
In-Stock: 17
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE
In-Stock: 2500
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW
In-Stock: 2000
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 22AWG BLU 500'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG 300V GRN 25'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 22AWG GRN 100'
HOOK-UP STRND 22AWG 300V GRN 50'