11072M-12-2-1-1
11072M-12-2-1-1
11072M-12-2-1-1
DigiKey Part Number
1175-11072M-12-2-1-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11072M-12-2-1-1
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C