RC1123TCWCR24
DigiKey Part Number
2449-RC1123TCWCR24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1123TCWCR24
Description
SWITCH ROCKER SPST 12A 250VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST-NO 12A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Red
Mfr
Actuator Marking
O I
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Bag
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.50mm x 13.00mm
Switch Function
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Approval Agency
cURus, UL
Voltage Rating - AC
125 V