J117F1CS12VDC
DigiKey Part Number
2449-J117F1CS12VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J117F1CS12VDC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J117F1CS12VDC Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
2000VA, 240W
Relay Type
Coil Current
18.3 mA
Coil Resistance
655 Ohms