CHB350-24S12
DigiKey Part Number
2034-3171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB350-24S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 350W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 29.2A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB350-24S12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
90.5%
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
29.2A
Standard Number
Power (Watts)
350 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV