CFM150S480-B
DigiKey Part Number
2034-CFM150S480-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM150S480-B
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Baseplate, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 2.00" W x 1.36" H (116.8mm x 50.8mm x 34.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.5 A