CFB600W-110S24
DigiKey Part Number
2034-3359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFB600W-110S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 25A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFB600W-110S24 Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Full Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
25A
Standard Number
50155; 62368-1
Power (Watts)
600 W