VBI1094A-75
DigiKey Part Number
2111-VBI1094A-75-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VBI1094A-75
Description
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohms Panel Mount Solder Cup
Category
Features
Isolated
Mfr
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Solder Cup
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Impedance
75 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500 V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Mating Cycles
500
Fastening Type
Bayonet Lock
Insertion Loss
0.2dB
Frequency - Max
1 GHz