969M101-20-2
DigiKey Part Number
CI20C-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-20-2
Description
CBL RIBN 2COND FLAT CLEAR 100'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 2 Conductors Flat Cable 100.0' (30.48m)
Category
Ribbon Width
0.200" (5.08mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Packaging
Bulk
Voltage
18 kV
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL E324413, CE
Number of Conductors
2
Features
Hi-Flex
Length
100.0' (30.48m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
20 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
13 A
Jacket Color
Base Product Number
Ribbon Thickness
0.120" (3.05mm)