969M101-16-2
DigiKey Part Number
CI16C-1000-ND
1233-969M101-16-2-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
969M101-16-2
Description
CBL RIBN 2COND FLAT CLEAR 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 2 Conductors Flat Cable 1000' (304.80m)
Category
Ribbon Width
0.260" (6.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
20 kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Cable Type
Flat Cable
Ratings
UL E324413, CE
Number of Conductors
2
Features
Hi-Flex
Length
1000' (304.80m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
16 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Unshielded
Current Rating (Amps)
26 A
Jacket Color
Base Product Number
Ribbon Thickness
0.150" (3.81mm)