IPC0040-S
IPC0040-S
Prototyping with Solder Stencils - Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
IPC0040-S
DigiKey Part Number
IPC0040-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPC0040-S
Description
QFN-20 STENCIL
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Category
Number of Positions
20
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.016" (0.40mm)
Series
Outer Dimension
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Packaging
Bulk
Inner Dimension
0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
Part Status
Active
Material
Stainless Steel
Type
QFN/LFCSP
Thickness
0.0040" (0.102mm)