FPC080P020-S
FPC080P020-S
Prototyping with Solder Stencils - Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
FPC080P020-S
DigiKey Part Number
FPC080P020-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC080P020-S
Description
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Outer Dimension
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Series
Thermal Center Pad
0.933" L x 0.157" W (23.70mm x 4.00mm)
Packaging
Bulk
Material
Stainless Steel
Part Status
Active
Thickness
0.0040" (0.102mm)