BGA0012-S
BGA0012-S
Prototyping with Solder Stencils - Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
BGA0012-S
DigiKey Part Number
BGA0012-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BGA0012-S
Description
BGA-54 (1.2MM PITCH) STENCIL
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Category
Number of Positions
54
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.047" (1.20mm)
Series
Outer Dimension
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Packaging
Bulk
Material
Stainless Steel
Part Status
Active
Thickness
0.0040" (0.102mm)