HHXC250ARA330ME61G
DigiKey Part Number
565-4768-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4768-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4768-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXC250ARA330ME61G
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 25V SMD
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
HHXC250ARA330ME61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm