EMZL500ARA221MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMZL500ARA221MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZL500ARA221MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZL500ARA221MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZL500ARA221MJA0G
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 180mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZL500ARA221MJA0G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C