EMVY500GRA102MMN0S
DigiKey Part Number
565-EMVY500GRA102MMN0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY500GRA102MMN0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY500GRA102MMN0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY500GRA102MMN0S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY500GRA102MMN0S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
912 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.52 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C