ELXY630ELL100MEB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4,204
Datasheet
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ELXY630ELL100MEB5D
DigiKey Part Number
565-1852-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY630ELL100MEB5D
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
41.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
103 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.9 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C