ELXY250ELL471MJ20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 13,623
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1,168
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 159
In Stock: 414
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
Upgrade
TDK
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 987
Similar
Similar
Nichicon
In Stock: 436
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXY250ELL471MJ20S
DigiKey Part Number
565-1797-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL471MJ20S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY250ELL471MJ20S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.04 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C