EKYB800ELL271MK20S
DigiKey Part Number
565-EKYB800ELL271MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB800ELL271MK20S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL TH
Detailed Description
270 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB800ELL271MK20S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
48 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C