EKYB6R3ELL103MK40S
DigiKey Part Number
565-EKYB6R3ELL103MK40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB6R3ELL103MK40S
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
10000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB6R3ELL103MK40S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
3.094 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.64 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C