EKYB350ELL101MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 37,573
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 32,286
Datasheet
KEMET
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EKYB350ELL101MF11D
DigiKey Part Number
565-EKYB350ELL101MF11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB350ELL101MF11D
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
216 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C