EKYB250ELL152MK20S
DigiKey Part Number
565-EKYB250ELL152MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB250ELL152MK20S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB250ELL152MK20S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.338 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C