EKYA100ELL332MK20S
DigiKey Part Number
565-EKYA100ELL332MK20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA100ELL332MK20S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYA100ELL332MK20S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.425 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C