EKMQ6R3ELL682MK25S
DigiKey Part Number
565-EKMQ6R3ELL682MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ6R3ELL682MK25S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMQ6R3ELL682MK25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.458 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C