EKMQ161ELL471MM40S
DigiKey Part Number
565-EKMQ161ELL471MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ161ELL471MM40S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Detailed Description
470 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMQ161ELL471MM40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
855 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2825 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C