EKMG350EC3470ME11D
DigiKey Part Number
565-EKMG350EC3470ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKMG350EC3470ME11DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG350EC3470ME11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
162 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C