EKHS4H1VSN391MA40S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
390 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHS4H1VSN391MA40S
DigiKey Part Number
565-EKHS4H1VSN391MA40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHS4H1VSN391MA40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 475V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKHS4H1VSN391MA40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.431 A @ 50 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C