EGQB350ELL751MK25H
DigiKey Part Number
565-EGQB350ELL751MK25H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGQB350ELL751MK25H
Description
CAP ALUM 750UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EGQB350ELL751MK25H Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.608 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.68 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C