EGPA500ETS102MM20S
DigiKey Part Number
565-EGPA500ETS102MM20STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EGPA500ETS102MM20SCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGPA500ETS102MM20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 39mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
1.344 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.24 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
39mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C