APXJ250ARA560MF61G
DigiKey Part Number
565-APXJ250ARA560MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXJ250ARA560MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXJ250ARA560MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXJ250ARA560MF61G
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXJ250ARA560MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm