APSG160ELL222MJ20S
DigiKey Part Number
565-4315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG160ELL222MJ20S
Description
CAP ALUM POLY 2200UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG160ELL222MJ20S Models
Category
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
8.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
2200 µF
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm